Czy ceramidy na twarz pomagają na trądzik?

Ceramidy w kosmetyce są wykorzystywane do tworzenia preparatów pielęgnacyjnych, takich jak kremy pod oczy, maseczki do twarzy, sera. Kosmetyki z ceramidami chronią skórę przed utratą wody oraz szkodliwym działaniem słońca czy zanieczyszczeń powietrza. Ceramidy wykorzystuje się również do produkcji preparatów pielęgnacyjnych na włosy, głównie szamponów i odżywek. Najczęściej jednak spotyka się je w przypadku leczenia dolegliwości skórnych. Czy ceramidy na twarz pomagają na trądzik? Podpowiadamy.

Co to są ceramidy?

Ceramidy to substancje tłuszczowe, które są naturalnym składnikiem ludzkiej skóry. Wypełniają przestrzeń między komórkami w rogowej warstwie naskórka. Ceramidy w połączeniu z cholesterolem oraz kwasami tłuszczowymi tworzą barierę wodno-lipidową warstwy rogowej skóry, przez co mają wpływ na jej poziom nawilżenia, a także ochraniają przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Substancje ułatwiają przenikanie przez skórę różnych składników aktywnych zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych.

Ceramidy znajdują się również we włosach. Są czymś w rodzaju spoiwa, które występuje w przestrzeniach międzykomórkowych osłonek włosów, nadając im tym samym sprężystości i elastyczności oraz nawilżenia. Ceramidy na twarz są bardzo wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych, jak słońce, wiatr, mróz, a także zabiegów fryzjerskich, jak koloryzacja, trwała ondulacja czy rozjaśnianie.

Funkcje ceramidów w kosmetykach

W warstwie rogowej skóry odkryto siedem ceramidów, które następnie oznaczono kolejnymi arabskimi cyframi. Ceramidy stanowią połączenie ponad 100 różnych związków, jednak ich głównym składnikiem są nienasycone kwasy tłuszczowe. Wraz z upływem czasu znacznie spada ich liczba w skórze, jednak przyczyn ich utraty jest znacznie więcej. Do najważniejszych zalicza się: niewłaściwą pielęgnację skóry, narażenie na ciągły stres, niekorzystne warunki atmosferyczne – silny wiatr, wysokie temperatury, a także zanieczyszczenia środowiska. U kobiet czynnikiem wpływającym negatywnie na poziom ceramidów są zmiany hormonalne i okres przekwitania.

Ze względu na swoje właściwości ceramidy wykorzystywane są przez przemysł kosmetyczny. Ceramidy w kosmetykach dzielą się na sztuczne i naturalne. Te ostatnie pozyskiwane są z materiału odzwierzęcego – mózg oraz rdzeń kręgowy – lub roślinnego, najczęściej z soi. Sztuczne ceramidy zwane są pseudoceramidami, a ich struktura przypomina strukturę ceramidów naturalnych.

Ceramidy a trądzik – jak go zwalczyć?

Trądzik pospolity to przewlekła choroba skóry, która dotyka głównie nastolatków, ale może pojawić się w każdym wieku. Wystąpienie i nasilenie objawów zależy od wielu czynników – predyspozycji genetycznych, zwiększonej produkcji łoju czy kolonizacji skóry przez bakterie. Trądzik może pojawiać się też w przebiegu zaburzeń hormonalnych, zwłaszcza przy nadmiernej produkcji androgenów. Najbardziej charakterystycznymi objawami są łojotok i zaskórniki. Ich pojawieniu się sprzyja stres, pocenie się oraz zbliżająca się miesiączka i związane z nią zmiany hormonalne.

Dzięki postępowi technologii trądzik możemy zwalczać odpowiednio dobraną pielęgnacją. Kremy punktowe, balsamy czy kremy z ceramidami potrafią łagodzić stany zapalne, redukować przebarwienia i wyrównywać koloryt skóry.