Czytanie składów kosmetyków najskuteczniejszym sposobem na dbanie o siebie!

Wiele kobiet marzy o długich, zadbanych włosach, jedwabistej cerze oraz o miękkiej i nawilżonej skórze. Niewiele zna jednak sposób na to, jak je osiągnąć. Naprzeciw wychodzi świadoma pielęgnacja, która polega na dostosowywaniu używanych produktów do naszych indywidualnych potrzeb.

Najlepszą drogą, aby to osiągnąć, jest wyrobienie sobie umiejętności czytania składów kosmetyków i zrozumienie, co poszczególne substancje oznaczają. Wiele nieświadomych konsumentek robiąc zakupy sugeruje się ceną produktu oraz jego etykietą wierząc, że zawarte na niej informacje pokrywają się z rzeczywistością. Często można jednak dać się nabrać. Kupując odżywkę, której etykieta informuje, że jest ona z masłem shea, jako klienci oczekujemy, że jest go w składzie na tyle dużo, że dobrze zadziała na włosy. Tymczasem często okazuje się, że jego procent występowania w tym produkcie to na przykład 0,1% i jest to zdecydowanie zbyt mało, żeby mogło mieć jakikolwiek wpływ na kondycję fryzury. Jak więc nie dawać się oszukiwać?

3 porady jak stopniowo nauczyć się czytania składów:

  1. Czytając skład zwróć uwagę na kolejność w jakiej pisane są składniki. Procent występowania tych, które są na samym początku, jest największy. Oznacza to, że jeżeli substancje poukładane są w sposób: X, Z, Y, to największy procent w składzie produktu zajmuje substancja X, na drugim miejscu znajduje się Z, a najmniejszy procent zajmuje Y.
  2. Następnym krokiem jest poznanie rodzajów składników. Być może słyszałaś już kiedyś o tym, że dzielą się na 3 kategorie: Proteiny, Emolienty oraz Humenktanty. Te pierwsze stanowią budulec włosa, te drugie tworzą warstwę ochronną i posiadają działanie natłuszczające, tych ostatnich zadaniem zaś jest nawilżenie. Na wielu stronach internetowych (na przykład napieknewłosy.pl) odżywki są już posegregowane według tego, z której kategorii substancje w nich występują.
  3. Detergenty dzielą się na mocne oraz łagodne. Najłatwiej nauczyć się ich na pamięć lub posiadać ściągę w telefonie, do której na zakupach zawsze można zajrzeć.

Lista najczęściej występujących substancji myjących znajduje się poniżej:

Łagodne:

  • Cocamidopropyl Betaine
  • Sodium Cocoyl Isethionate
  • Behentrimonium Chloride
  • Behentrimonium Methosulfate

Mocne:

  • SLS (Sodium Lauryl Sulfate)
  • SLES (Sodium Laureth Sulfate)
  • Ammonium Laureth Sulfate