Jak jest najważniejszy kosmetyk latem? – przeczytaj koniecznie

Tytuł artykułu trochę wprowadza w błąd. Tak, omawiany kosmetyk jest najważniejszy, ale nie tylko latem, lecz cały rok. O jakim produkcie mowa? O kremach SPF. Ten temat wraca co sezon letni, ale od paru lat alarmuje się, że ochrona naszej skóry przed słońcem powinna trwać bez przerwy.

Dlaczego kremy SPF są takie ważne?

  1. Promienie UV przyśpieszają procesy starzenia się skóry.

Udowodnione jest, że to właśnie słońce odpowiada za większość utraty kolagenu i wiązań komórkowych w skórze. Wystarczy spojrzeć na Japonki, które długo zachowują swoją młodość i trudno przypisać im wiek – w kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni ochrona przed słońcem jest podstawowym elementem pielęgnacji.

  1. Ochrona przez chorobami skóry.

Niestety, coraz więcej osób choruje na raka skóry, łuszczycę, AZS – nie warto tym problemom pomagać i nie używać kremów z SPF. W przypadku tych pierwszych z wymienionych chodzi o profilaktykę, natomiast przy reszcie, by nie pogorszyć stanu skóry.

  1. Pomagają w działaniu pozostałych kosmetyków.

Nie każdy kosmetyk, choćby najdroższe serum do twarzy, jest fotostabilny. Oznacza to, że po kontakcie z promieniami słonecznymi traci swoje właściwości. W praktyce, może okazać się, że ciężko wydane pieniądze na dobry produkt zostaną zmarnowane, bo nie miał szansy zadziałać na skórze. Dlatego krem z SPF powinien być ostatnim etapem porannej pielęgnacji.

O czym warto pamiętać podczas używania kremów z SPF?

  •  nie warto kupować tych, poniżej wartość 30 lub 50 SPF. Każdy niżej zapewnia zbyt małą ochronę,
  • kremu należy nakładać dużo – przyjęło się, że odpowiednia ilość pokrywa dwa palce u ręki,
  • podczas długiego pobytu na słońcu, krem należy reaplikować (nałożyć ponownie),
  • wieczorem trzeba poświęcić więcej uwagi podczas mycia twarzy – niedokładne zmycie SPF może zapchać skórę.

.